Tenhle nebývale častý dotaz mě vždy překvapí i nepřekvapí zároveň. Většina lidí si totiž hned představí klasický, tzv. poštovní pečetní vosk. Ten, o kterém jsem psala ve včerejším příspěvku z počátků mé práce s pečetěmi a vosky. Používá se už stovky let. Je pevný, ale velmi křehký. Jeho funkce totiž byla podat důkaz, že obsah nikdo nečetl, že je neporušen, že se k němu nikdo nepovolaný nedostal. Dodnes se používá v mnoha institucích, například u armády. Všude tam, kde i lehký, ale nevyžádaný dotek, je potřeba okamžitě rozpoznat.
Pečeť z poštovního vosku, stejně jako tyčinka vosku, ve které se vosk prodává, je velmi křehká a při snaze ji zlomit velmi lehce praskne. Pokud jej horký nalijete nebo otřete vosk přímo na povrch, okamžitě k němu přilne. Výjimkou jsou hladké, neporézní materiály jako např. sklo. Tam nikdy nevydrží permanentně. Sama jsem si to vyzkoušela při hledání správné nepřilnavé podložky pro výrobu samolepicích pečetí. Horký vosk se sice na skleněný povrch přilepí, zvlášť, když povrch sám je zahřátý, ale po vychladnutí jej lze lehce odstranit nebo odpadne sám.
Naproti tomu moderní pečetní vosk z pružného vosku se chová trochu jinak. I když stejně jako u poštovního platí to, že musíte zvolit správnou teplotu k jeho rozpouštění. Nesmí být ani moc studený, v takovém případě se špatně dávkuje a výsledná pečeť nebude mít správný tvar a tloušťku, ale ani moc horký. To se pak příliš roztéká a když se dostane k bodu varu tvoří se v něm neestetické bubliny. V takovém případě se může také nevratně přilepit k razidlu pečetidla. Rozpouštění vosku při vysoké teplotě je jednou z nejčastějších chyb v začátcích práce s ním.
Pružný pečetní vosk se prodává v mnoha odstínech, ale také formách. V tyčinkách s knotem, bez knotu či granulích různých tvarů. O způsobech použití a výbavě potřebné k práci s jednotlivými druhy se dočtete v samostatném článku.
Hotová pečeť z pružného pečetního vosku je ale oproti té z poštovního velmi odolná. Jak už říká přívlastek pružný, je hotová pečeť velmi ohebná a po běžném ohýbání nenese známky poškození. Je tedy vhodná pro dopisy posílané poštou, protože je poštovní třídiče nepoškodí. Při běžně používané tloušťce okolo 2-3 mm ji nezlomíte ani neroztrhnete. Resp. byste museli vyvinout opravdu velké úsilí. Nerozbije se při pádu na zem, nerozpadne se úderem. Když chci znovu využít vosk z nepovedené hotové pečeti a používám pečetní lžičku malého průměru, musím pečeti stříhat ostrými nůžkami na menší kousky. Tak pevný je. Tyčinku pružného pečetního vosku opravdu nezlomíte.
Jelikož má pružný pečetní vosk nižší teplotu tání, okolo 60°C, není vhodné jej vystavovat teplotám vyšším. Například nenechávat zapečetěný dopis či vosk samotný na palubní desce či v kufru auta v letních vedrech.
Samolepicí pečeť z pružného pečetního vosku je na své zadní straně opatřena oboustranně lepicím povrchem, takže je připravena k okamžitému použití bez námahy s výrobou. Použitím hotové samolepicí pečetě ušetříte spoustu času, zejména když s pečetěním nemáte žádné zkušenosti.
Jako samolepicí vrstvu používám speciální oboustrannou lepicí fólii, kterou sama vyřezávám do potřebných průměrů dle velikosti pečetidel. Je vhodná zejména na dekoraci papíru. Existují i silněji lepicí materiály, které přilnou téměř ke každému povrchu, ty používám tam, kde je potřeba mít jistotu, že pečeť opravdu neodpadne nebo tam, kde vzniká větší tah a hotová samolepicí pečeť by jej nemusela udržet – oproti přímému zapečetění horkým voskem, který samozřejmě drží lépe než pečeť opatřená samolepkou.
Téma výhod a nevýhod použití jednotlivých typů pečetí je opět na další samostatnou kapitolu.
Pokud jste nenašli odpověď na některý z dotazů ohledně hotových samolepicích pečetí, neváhejte se mě zeptat!
Pokud si chcete ušetřit hodiny času vybíráním vosků a pomůcek pro práci s nimi, další hodiny učení se práci s vosky a pečetidly včetně toho, jak docílit očekávaného tvaru výsledné pečeti, počkejte si na chystanou nabídku a pár kliknutími si objednejte hotové samolepicí pečeti přesně podle vaší konfigurace barvy a motivu.